internetin olumsuz yönleri

      İNTERNETİN OLUMSUZ YÖNLERİ

 

Son yıllarda, özellikle 16-24 yaş arasındaki gençlerin interneti bağımlılık derecesinde kullandığı, bilgisayarın karşısından kalkınca, titreme, terleme gibi belirtilerle internet eksikliğinin kendini gösterdiği bildirildi.


Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Genel Başkanı, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak, derneğin Adana Şubesi’nce düzenlenen “İnternet Bağımlılığı” konulu konferansta, internet kullanımının Türkiye’de son 5 yılda yüzde 700 oranında arttığını ifade etti.


Yeşilyaprak, araştırmalara göre, Türkiye’deki kullanıcılardan yüzde 40’ının kendini bağımlı olarak gördüğünü; internet bağımlılığının kişiyi “sosyal çekilme” diye adlandırılan rahatsızlığa ittiğini bildirdi.


Özellikle gençlerin interneti bağlılık derecesinde kullandığına dikkati çeken Yeşilyaprak, şunları kaydetti:


“İnternet bağımlılığı, bilgisayar başından kalkınca, internetin eksikliğini hissetmek, titreme, terleme gibi belirtilerle kendini gösteriyor. İnternet bağımlılığı, kişiyi sosyal işlev bozukluğuna kadar götürüyor. İnternet bağımlılığı, en az madde bağımlılığı kadar tehlikeli. Madde bağımlısı olan kişiler, bağımlı oldukları maddeden uzaklaştırılarak tedavi edilebiliyor. Ancak, henüz bir hastalık olup olmadığı üzerinde tartışmaların bulunduğu, internet bağımlılığıyla ilgili bir tedavi süreci maalesef bulunmuyor. ABD’deki bir araştırma, 189 milyon internet kullanıcısından yüzde 6-10’unun bağımlı olduğunu gösteriyor. ABD’de internet bağımlılığını tedavi amacıyla özel merkezler açılıyor.”


Yeşilyaprak, kişinin hayatından internetin birden çıkarılamayacağını, interneti doğru ve bilinçli kullanmayı öğretmenin en doğru yaklaşım olacağını belirtti.

İnternette porno, kumar, chat ve oyun sitelerine giren kişilerin genelde bağımlı hala geldiklerini vurgulayan Yeşilyaprak, bağımlılığın, bireyleri sosyal hayattan uzaklaştırdığını, yorgunluk hissi verdiğini söyledi.


Yeşilyaprak, ilkokul öğrencilerinden başlanarak internetin doğru kullanımıyla ilgili dersler verilmesi gerektiğini, aksi takdirde her geçen gün bilinçsiz kullanım yüzünden internet bağımlılarının sayısının artacağını; gerçek ilişkilerin yerini sanal ilişkilere bırakacağını kaydetti.

 

 

 

 İNTERNETİN ZARARLARI

 

1-       Bağımlılık:

2000 li yıllarda yazı ortamında gelişen karşılıklı sohbet daha sonraki yıllarda sesli ve görüntülü hale gelmiştir. Bu sohbetler birbirlerini hiç tanımayan ve muhtemelen hiç tanımayacak insanlar arasında gelişmiştir. Sohbetlerin türüne bakıldığında özellikle cinsel içerikli ve hiç bir sınırlamaya tabi olmaksızın gelişmektedir. Gerçek hayatta birbirlerinin hiç ilgisini çekmeyecek fertler bu ortamda birbirlerinin aşığı ve tiryakisi haline gelmektedirler. Fertler arasında gelişen bu sohbetler zamanla bağımlılık yapmakta, bir akşam olsun sohbet ettiği kişiyi bu ortamda göremeyen şahıs temin edebilmişse telefonla ulaşmakta veya o akşam morali bozuk ve bir şekilde yatmak zorunda kalmaktadır. Bu surette kişilerin boş yere zaman harcamalarına sebep olmakta bu da özellikle öğrenciler açısından telafisi mümkün olmayan kayıplara sebep olmaktadır. İnternet ortamında gelişen bu sohbetler zaman zaman akşam saat 21.00 de başladığında sabahlara kadar sürebilmektedir.
Bir Erkek bir bayanla bu ortamda geliştirdiği bir sohbet nedeni ile aylarca 6 ay, 1 yıl gibi sabahlara kadar her gece sohbet edebilmektedir. Aynı erkekle bayanı aynı yatağa koysanız birbirleri ile bu kadar ilgilenmesi mümkün değildir. Sabahlara kadar süren bu sohbetler nedeni ile her iki tarafın gözleri bozulmakta, bellerine fıtık inmekte ama kişiler bu arızalardan etkilenmemektedirler.
2- Erotik İçerik:

Günümüzde zararlı ve özellikle erotik içerik için internet ortamında çeşitli yasal ve teknik engellemeler yapılmaya çalışıldıysa da, bu çalışmalar sonuçsuz kalmaktadır. İnternet ortamı her türlü ahlaksızlık için sınırsız bir mecra haline gelmiştir. Özellikle gelişme çağındaki çocuklar için bütün hayatlarını etkileyecek zararlar doğabilecektir. Resim, film, düz yazı olarak gelişen bu erotizm serbest bir şekilde bu ortamda mevcudiyet bulmaktadır.

3-Sohbet: (Chat)

Karşılıklı Sohbet ortamları birbirlerini hiç tanımayan insanlar arasında gelişmektedir. Bu sohbetler genelde bir bayanla bir erkeğin karşılıklı konuşması şeklinde gelişmektedir. Bu sohbetlerde konuşan kişiler birbirlerini tanımadıkları ve kendileri istemedikleri sürece tanıma imkanı bulunmadığı için sohbette ahlaki sınırlar kalkmakta, herkes birbirine istediği hakaret ve aşağılayıcı sözler sarf edebilmektedir.
Ayrıca özellikle gündüz saatlerinde ev hanımları için daha da tehlikeli hale gelmektedir. Son yıllarda bu sohbetler nedeni ile kötü yola düşen veya yuvası yıkılan binlerce aile ortaya çıkmış ve bu durum giderek artmaktadır. 12- 17 yaş arası kız ve erkek çocuklar hiç tanımadıkları çakallar tarafından beyni yıkanmakta, cinsel, siyasi, irticai ortamlarda iğfal edilmektedirler.

4- Kumar:

Fiziki mekanlara kumar yasağı veya kontrolü koyabilirsiniz. Ama internet ortamında kumara yasak koymak veya kontrol etmek çok zordur. Bu ortamda kumar tehlikeli boyutlarda olmamakla birlikte gelecekte fiziki mekanlardan daha tehlikeli bir hale geleceği varsayılmaktadır.
Bu ve Buna benzer zararları daha da sayabiliriz. ancak biz fayda ve zararlarını birkaç önemli başlıkta özetlemekle yetindik. Bu başlıkları az bir beyin fırtınası ile açarak daha daha ne fayda ve zararlarının olacağını tahmin edebilirsiniz.
Bu doğrultuda:

Evimize aldığımız bu aletin zararlarından korunmanın ve bize vereceği faydaları artırmanın birkaç pratik yolunu anlatmaya çalışacağım:

 

Zararlarından Korunma Yolları


1- Bilgisayarın Konulduğu mekan oda:

Evinize aldığınız bilgisayarı kesinlikle çocuk veya yatak odasına kurmayın, aile fertlerinin tümünün birlikte vakit geçirdiği televizyon seyrettiği büyük oturma salonuna kurun, bu sayede ailedeki fertlerin birbirlerini kontrol etme imkanı sağlarsınız. Çocuk odasına kurulan bilgisayarda çocuğunuzun ne yaptığını bilemez ve kontrol edemezsiniz ama siz TV seyrederken yanınızda bilgisayar başına oturan çocuğunuz zaten zararlı bir ortama girmeyecek ve kendisini kontrol etme ve ikaz etme ihtiyacı hissetmeyeceksiniz. Bu çok önemlidir. Çünkü yukarda bahsettiğim gibi çocuk odasında çocuğunuzun hangi ahlaksızlarla sohbet ettiğini hangi sitelerde hangi ortamlara girdiğini bilmeniz ve kontrol etmeniz mümkün olmayacaktır. Unutmayın ki sizin çocuğunuzda meraklı, cahil ve her türlü kötülüğe açık bir bireydir.

2- Zararlı içerik ve oyunlardan koruma ve faydalı uğraşlara sevk etme;
Çocuklara baskıcı bir yaklaşım göstererek "oyun oymana, şunu yapma, bunu yapma" gibi telkinler faydasızdır. Çünkü çocuk sizin yasakladığınız bir çok şeyi serbestçe yapabileceği ortamları bulacaktır. İkna yolunu seçin, ikna yolunun yanında bilgisayarda muhtelif cetveller, yazılar web tasarımı gibi işler verin ve yapmasını söyleyin, bunları yaptığında onları gerek güzel sözlerle gerekse maddi olarak ödüllendirin. Böylece güzel şeyler yapmaya başlayacak ve her güzel şeyin arkasından mutlu olacak ve yeni güzel uğraşlara çaba sarf edecektir.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !